CIENIAWA – Ochotnicza Straż Pożarna

Powstała w Cieniawie w 1930 r. Liczyła 12 druhów, a pierwszym prezesem został Józef Kondolewicz, mąż nauczycielki Heleny Kondolewicz, o której piszemy w części poświęconej szkole.

Pierwszą remizą była szopa, stojąca na terenie dzisiejszego parkingu koło szkoły. Wyleciała w powietrze, gdy w 1939 r. Niemcom wybuchła amunicja. Po wojnie zastąpił ją połemkowski budynek sprowadzony z Boguszy. W 1945 r. prezesem został sołtys Konstanty Ogorzałek i pełnił tę funkcję aż do 1990 r.

Jeszcze przed II wojną światową druhowie otrzymali ze straży w Nowym Sączu czterokołową sikawkę ręczną. Ale nie jest to ten stary wóz konny, jaki stoi obok obecnej remizy. Ten to już nowszy model – motopompa M-200, którą OSP dostała w 1958 r.

W 1970 r. strażacy-ochotnicy zakupili działkę od państwa Filipowiczów i w 1972 r. postawili obiekt, w którym stacjonują do dzisiaj. To była wtedy pierwsza nowa remiza w gminie Grybów.

Teraz już było gdzie wstawić pierwszy pojazd silnikowy – stara-25 (rok prod. 1963), jaki w 1974 r. przybył ze straży w Piwnicznej. Od 2003 r. stoi zaśMERCEDES (rok prod. 1971) zakupiony przez Urząd Gminy w Grybowie i sprowadzony z Austrii, gdzie pełnił służbę ponoć na lotnisku.

Podczas powodzi w latach 1997 i 2001 zadanie cieniawskich druhów sprowadzało się do wypompowywania wody z piwnic i studni. Jeździli w tym celu także do Nowego Sącza i Grybowa. W 2010 r. gasili pożar ośrodka wypoczynkowego z domem weselnym w Cieniawie. Powiadomiono ich o godz. 2 w nocy. Panował mróz minus 20 stopni, węże na nim trzaskały… Obiekt najprawdopodobniej padł ofiarą podpalenia, zniszczenia były tak duże, że przeznaczonoGO do rozbiórki.

W 2004 r. nastąpiła rozbudowa remizy, a druhowie ufundowali postawioną przed siedzibą figurkę św. Floriana, wykonaną przez Ryszarda Ogorzałka i Włodzimierza Michalika. Jednostka ma obecnie dwa sztandary: stary, świecki podarowany przez mieszkańców na 50-lecie OSP oraz nowy, z ładniejszym od anioła prześlicznym św. Florianem wyhaftowany na 75-lecie przez Dorotę Rak z Chodorowej.

Prezesi i Naczelnicy OSP