KRÓLOWA GÓRNA – LKS Królovia Królowa Górna

LKS wywodzi się z dawniejszego LZS. Oto bowiem w połowie lat 70. Ludowy Zespół Sportowy założyli późniejszy sołtys Eugeniusz Siedlarz, Dominik Ochwat, następny późniejszy sołtys Ferdynand Poręba i nauczyciel Edward Nowak.

LZS początkowo nie brał udziału w oficjalnych rozgrywkach. Dopiero w 1981 r. zgłoszono się do ligi piłkarskiej i od tego czasu datuje się oficjalna historia klubu. LZS Królowa Górna zaczynał od samego dołu, czyli C-klasy. Prezesem był wtedy Mariusz Rapacz, wiceprezesem Rafał Rymanowicz, a czołowym działaczem Jan Gutowski, zresztą w latach 1982-89 nauczyciel wf-u w miejscowej szkole. Do Królowej G. trafił z uczelni wojskowej, zaocznie ukończył AWF, potem wyjechał do Izraela.

W 1987 r. opracowano statut, a ktoś, chyba był to Rymanowicz, zaproponował nową nazwę – Królovia. Pewnie wzorował się na takich klubach, jak Cracovia, Limanovia czy Bucovia. W tym samym roku prezesem został Janusz Kumorek.

W okresie tym w czynie społecznym wykonano boisko i należało je ogrodzić, gdyż okoliczni gospodarze przyzwyczaili się do tego, że było to pole niczyje, więc prawem kaduka użytkowali ten gminny grunt jako pole orne i pastwisko. Kiedy grodzono teren, omal nie doszło do rękoczynów. A może i doszło, bo awantura była na pewno…

W 1997 r. zmieniono nazwę z LZS (skończyły się bowiem zasiłki z Ludowego Zrzeszenia Sportowego) na Ludowy Klub Sportowy. Przez dwa lata sponsorem (wypożyczał np. samochód) i z racji tego prezesem tytularnym był Ryszard Górski, właściciel tartaku Drewmex. Wiceprezesem urzędującym był Kumorek, by po 2 latach powrócić na stanowisko prezesa.

Drużyna piłkarska Królovii skakała po rozgrywkach: B-klasa, A-klasa, spadek, awans. Kiedyś grali w A-klasie sądeckiej, ale żeby mieć bliżej na mecze, przenieśli się do sądecko-gorlickiej. Barwy klubowe są biało-niebieskie. Kiedyś piłkarzem Królovii był późniejszy ksiądz Wiesław Wysowski. Jeszcze kilka lat temu na lewym ataku występował prezes Kumorek, ale zakończył karierę w sędziwym jak na futbolistę wieku 49 lat.

Poza sekcją piłki nożnej działała także siatkówki, w której drużyny męska i żeńska występowały w rozgrywkach gminnych. Na treningi i mecze udostępniano im szkolną halę sportowe.

Klub dysponuje wzniesionym w 1998 r. w czynie społecznym budynkiem z dumnym napisem „LKS Królovia 1981 r.”. Oprócz budynku klubowego LKS otrzymał od gminy w użytkowanie drugi, dawną plebanię parafii prawosławnej. Natomiast obok stadionu, w miejscu, gdzie kiedyś wznosiła się cerkiew prawosławna, stoi szopa – zbudowana w 1972 r. jako składowisko nawozów sztucznych, a obecnie magazyn sprzętu LKS.