GOŁKOWICE GÓRNE I DOLNE – współczesność

Rolnictwo jeszcze tu zupełnie nie wygasło, zwłaszcza na terenach leżących nad Dunajcem, którego cyklicznym wylewom zawdzięczają żyzną glebę. Wszystko to jednak małe, drobnotowarowe gospodarstwa na potrzeby własne obrabiających je rodzin. Już tylko w pojedynczych znajdują się takie tradycyjneZWIERZĘTA inwentarskie, jak krowy oraz uprawy, jak zboża czy ziemniaki. Częściej występuje specjalizacja w owocach miękkich (głównie czarne porzeczki) albo ogrodnictwie (kwiaty, w tym sezonowe chryzantemy, oraz szkółki krzewów i roślin ozdobnych). Rolnictwo nie stanowi już podstawowego źródła dochodu dla mieszkańców Gołkowic Górnych. Młodzi ludzie nie garną się do przejmowania gospodarstw, gdyż wiedzą, że czeka ich ustawiczna fatyga.

Kiedyś była to też wieś turystyczna, bo stąd można wyruszać w stronę Przehyby (1175 m n.p.m.) i na inne szlaki górskie. Pozostałością po turystycznej przeszłości Gołkowic jest funkcjonujący od 1972 r. Ośrodek Kolonijno-Wczasowy Urzędu Miasta Krakowa.

Sołtysem Gołkowic Górnych już paręnaście lat jest Stanisław Szewczyk, a Dolnych – Andrzej Myjak, który sprawuje tę funkcję od 2011 r. (stan na październik 2014 r.).

W samym sercu wsi znajduje się pomnik Jana Pawła II w formie popiersia z brązu umieszczonego na postumencie z czerwonego granitu ze Szwecji. Monument zaznacza 30. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.