Pierwsze zagospodarowane źródło wody mineralnej w Żegiestowie, którego eksploatacja rozpoczęła się w 1846 r., znajdujące się obecnie w pijalni, około 350 m od Domu Zdrojowego.
Źródło otrzymało imię starosądeczanki – Anny Sobańskiej, żony Ignacego Medweckiego, który w 1846 r. trafił na źródło, wykupił ziemię od miejscowych chłopów i zlecił laboratoryjne badania składu wody. Analiza wykazała, że jest to silna żelazista szczawa. Na polecenie Medweckiego nad źródłem zbudowano altanę i otwarto pierwszą, prowizoryczną pijalnię, a nieopodal niej – sezonowe drewniane pensjonaty. Tak zaczął rodzić się Żegiestów – Zdrój.
Po Ignacym dzieło przejął jego syn – Karol Medwecki. Otwarcie w 1876 roku linii kolejowej Tarnów – Muszyna, z przystankiem w Żegiestowie, sprawiło, że do Żegiestowa zaczęli przyjeżdżać goście z całej Polski, a w ślad za ich zainteresowaniem – wyrastały nowe wille i pensjonaty. Powstał wówczas między innymi pierwszy żegiestowski Dom Zdrojowy z pijalnią. Zbudowano go nieopodal miejsca, w którym Ignacy postawił altanę nad źródłem Anna.
Skład mineralny: 0.26% HCO3 – Ca – Mg. CO2. Fe; szczawa wodorowęglanowo – wapniowo – magnezowa. żelazista o mineralizacji 2571 mg/dcm3