(1945-) Literatka sądecka.
Urodzona w Barcicach k/Starego Sącza, córka leśnika, spędziła pierwsze lata dzieciństwa w dworku Stadnickich zamienionym na leśniczówkę, zaś jego resztę w Nowym Sączu, gdzie skończyła podstawówkę, bo szkołę średnią już we Włoszczowej na Kielecczyźnie. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Podyplomowego Studium Logopedii przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Pracowała w Krakowie i Włoszczowej, gdzie zakładała Powiatową Poradnię Wychowawczo-Zawodową, od 1973 r. w Nowym Sączu. Jako dziewczyzna straciła słuch, a potem przez lata jedyna logopedka w woj. nowosądeckim, korygująca wady wymowy u dzieci i dorosłych – posługiwała się m.in. hipnozą, w której doskonaliła się u prof. Jerzego Aleksandrowicza (1936-2018). Ponadto pracowała w Poradni Wychowawczo-Zawodowej, na oddziale neurologicznym szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz szkoliła pedagogów w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli i Kolegium Nauczycielskim.
Nadwyrężywszy struny głosowe, z powodu choroby zawodowej przeszła w 1992 r. na rentę i zmieniła zajęcie na wytwarzanie rekwizytów plastyczno-dekoracyjnych, także dla galerii i butików w Krakowie oraz malowanie na szkle, ale tę aktywność przerwały problemy ze wzrokiem.
Jako poetka debiutowała w zbiorku „Leśne przypomnienia” (1986). Autorka książek „Okruchy pamięci” (2001) – sentymentalnej wyprawy do krainy dzieciństwa, Doliny Popradu i Beskidu Sądeckiego, „Tajemnica węgierskiego manuskryptu” (2021) – osadzonej w Beskidzie Sądeckim opowieści o sztamie polsko-węgierskiej w najtrudniejszych dla obu narodów opałach, reportażu „Byłam niewolnicą, czyli na czarno w Nowym Jorku” (2002) – plonu półrocznej harówki w USA, „Okruchy życia” (2015), publicystycznej „Bój o Polskę – listy do przyjaciela” (2019) i „Listy z podróży” (2024), stanowiących efekt liczącej 3,5 tys. km samochodowej włóczęgi po kraju.
Członkini Towarzystwa Historycznego Miłośników Barcic.
(IrP)
Źródła
- Mcksokol.pl
- E-bookowo.pl
- (DAB) – „Czarodziejka z poddasza”, „Gazeta Nowosądecka”, wycinek bez daty
- Maria Olszowska – „Wyzwanie… wyzwaniom”, „Dziennik Polski” z 29.03.1995
- Maria Olszowska – „Nauka innej miłości”, „Gazeta Krakowska” z 31.05.1996
- Maria Olszowska – „Szukam soli życia”, „Gazeta Krakowska” z 24.09.2001
- Anna Totoń – „Magdalena Ponurkiewicz: >Dałam czytelnikom obietnicę<” na Sadeczanin.info z 22.07.2013
- Ireneusz Pawlik – „Tomasz Koszkul – zaangażowany lokals z Barcic”, „Dobry Tygodnik Sądecki” z 31.10.2023
- Aleksandra Konar – „>Listy z podróży< sądeckiej pisarki Magdaleny Ponurkiewicz. Lektura nie tylko dla >srebrnego< pokolenia” na Dts24.pl z 11.01.2025