(1948-) Poeta pochodzący z Sądecczyzny i należący do grupy literackiej Tylicz.
Urodzony 12 maja 1948 r. w Muszynie, ojciec pochodził z Kasiny Wielkiej i był kolejarzem, matka prowadziła pensjonat – mieszkali w tejże willi „Józefa” przy ul. Ogrodowej 56.
Absolwent LO im. mjra Henryka Sucharskiego (1898-1946) w Krynicy-Zdroju z 1966 r. i Seminarium Nauczycielskiego na Oleandrach w Krakowie z 1969 r. (jego kolegą z ławki i pokoju w internacie był tam inny późniejszy poeta Józef Baran – patrz), studiował także filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Zaliczył epizody jako flisak na odcinku Popradu z Muszyny do Żegiestowa i pilot szybowcowy III klasy aeroklubu w Nowym Sączu po kursie u instruktora Jacka Ombacha – latał z szybowiska w Tęgoborzu i nieistniejącego już lotniska polowego w Kurowie. Nauczyciel w Brzuśniku k/Żywca, krótkotrwały dziennikarz gazety „Kolejarz, a od 1977 r. popołudniówki „Echo Krakowa”, zaś od 1997 r. – „Gazety Krakowskiej”. Współpracownik „Almanachu Muszyny”.
Słowa w kosmos
Namówiony przez Jerzego Harasymowicza – patrz, od 1970 r. członek sponsorowanej przez Związek Młodzieży Wiejskiej grupy literackiej Tylicz, która istniała do 1976 r. Zadebiutował w lutym 1968 r. w krakowskim tygodniku „Życie Literackie” wierszem „Św. Jan z Kasiny Wielkiej”. Nagradzany poeta, autor wielu tomików wierszy i kilku tomów prozy, w tym opiewających rodzinne strony, zwłaszcza „Ulica Ogrodowa” (1996), z kolei w „Okrawkach. Opowieści o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie” (2017) opowiada m.in. o tytułowej malarce Isi, która spędzała wakacje w Przydonicy k/Gródka nad Dunajcem.
Określano go jako „czarodzieja, który proste słowa wynosi w poetycki kosmos”. Z tego jego środka transportu skorzystały Muszyna i okolice (choćby Krynica, Tymbark czy Żegiestów), które sławił w niezliczonych wierszach. Za swojego mistrza uważa Jana Kochanowskiego (1530-1584), który w fraszce „Do starosty muszyńskiego” napomknął: „O, starosto na Muszynie, ty się dobrze znasz na winie”. A i on sam został bohaterem wymownego dystychu „Chcesz się napić wina, idź do Ziemianina”.
Od 1978 r. członek Związku Literatów Polskich (m.in. skarbnik oddziału krakowskiego) – aż do rozwiązania w czasie stanu wojennego. Zapisał się do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, m.in. wiceprezes jego oddziału krakowskiego.
Obwoźny handel poezją
Liczne jego utwory posłużyły za teksty piosenek, które śpiewali wykonawcy z nurtu piosenki studenckiej: Wolna Grupa Bukowina (jej lider Wojciech Bellon występuje w wierszu Ziemianina pt. „Barcelona” o krakowskiej knajpie), Stare Dobre Małżeństwo („W Leluchowie – miła/czereśnie dziko krwawią”), gorlicki Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, Elżbieta Adamiak (1955-), Andrzej Sikorowski (1949-), Jacek Wójcicki (1960-) i Ola (Aleksandra) Maurer (1950-).
Razem z kolegą J. Baranem, jeżdżąc na trasy ze Starym Dobrym Małżeństwem oraz uczestnicząc w spotkaniach w szkołach i domach kultury, „uprawiali poezję plecakową”, co polegało na tym, że taszczyli plecaki pełne swoich tomików, sprzedając je miłośnikom w ramach handlu obwoźnego.
Laureat m.in. w 2008 r. Nagrody im. Wł. Orkana – patrz. W Krakowie na muralu znajdującym się na kamienicy u zbiegu ulic Piłsudskiego i Straszewskiego umieszczono wspomniany wiersz „Barcelona”.
Jego żona Maria to wnuczka pisarza Emila Zegadłowicza (1988-1941), m.in. piewcy Beskidów zachodnich. W 1975 r. przyszły mąż przyjechał do Gorzenia Górnego k/Wadowic, gdzie mieszkała, w ramach trasy z Wolną Grupą Bukowina. Ślub w 1976 r. Jeden z jego tomików nosi tytuł „Wiersze dla Marii” (1985).
Kolekcjoner angelologiczny (figurki aniołów oraz utwory o nich), zbiera makatki i wydał zbiory wierszy o tym tytule (1985 i 2006).
(IrP)
Źródła
- „Słownik pisarzy”, Wydawnictwo Greg, Kraków 2006
- Adamziemianin.pl
- Odkryjtylicz.pl
- Ireneusz Pawlik – „Panorama wsi sądeckich. Leluchów”, dodatek specjalny miesięcznika „Sądeczanin”, styczeń 2012
- Jerzy Leśniak, Augustyn Leśniak – „Encyklopedia sądecka”, wydawca: Urząd Miejski w Nowym Sączu, Nowy Sącz 2000
- Agnieszka Małecka – „Każdy powinien po strunach iść do nieba”, „Dobry Tygodnik Sądecki” z 26.01.2017
- Henryk Szewczyk – „Adam Ziemianin – poeta znad Popradu” na Sadeczanin.info z 12.02.2017
- My.logos.home.pl