e-encyklopedia Sądecczyzny

Sączopedia

PREISNER Zbigniew Antoni

światowej sławy kompozytor, autor muzyki filmowej do przeszło 80 filmów. Związany od dzieciństwa z Bobową

Urodził się 20 maja 1955 w Bielsku-Białej (z d. Kowalski). Jako 10-letni chłopiec zamieszkał z rodzicami w miejscowości Brzana koło Bobowej, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. W Bobowej ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza. Po maturze studiował historię oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W 1977 rozpoczął współpracę z „Piwnicą pod Baranami” a w 1984 –  z Krzysztofem Kieślowskim. Wspólnie ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem tworzył telewizyjny cykl Dekalog (1988), Podwójne życie Weroniki (1991) oraz trylogię Trzy kolory (1993–1994).

Zbigniew Preisner zdobył tytuł kompozytora roku 1991, 1992 i 1993 Los Angeles Critics’ Award,  Złotą płytę Paryża za muzykę do filmu „Podwójne życie Weroniki” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, dwukrotnie Cesara Francuskiej Akademii Filmowej (w 1995 za „Trzy kolory: Czerwony” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego i w 1996 za „Élisę” w reż. Jeana Beckera) oraz Srebrnego Niedźwiedzia za „Wyspę przy ulicy Ptasiej” w reż. Sørena Kragh-Jacobsena na Berlińskim Festiwalu Filmowym.

W październiku 2008 roku został uhonorowany nagrodą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Eurazja. W 2016 jego muzyka do filmu „The History of Eternity” została nagrodzona Grand Prix Brazylijskiej Akademii Filmowej, zaś w lutym 2017 Preisner otrzymał Nagrodę Specjalną Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. We wrześniu 2018 roku podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie został uhonorowany nagrodą za całokształt osiągnięć twórczych w dziedzinie muzyki filmowej. Preisner otrzymał także Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za promowanie polskiej kultury, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal Gloria Artis. Współpracował z takimi twórcami, jak Louis Malle, Agnieszka Holland, Thomas Vinterberg i Claude Miller.

W 1998 napisał „Requiem dla mojego przyjaciela” poświęcone pamięci Krzysztofa Kieślowskiego, był to jego pierwszy utwór na duży skład, pisany z myślą o nagraniach i publicznych wykonaniach. W 2005 roku Zbigniew Preisner został wybrany przez Davida Gilmoura z Pink Floyd do przearanżowania jego 9 piosenek na 40 osobową orkiestrę smyczkową. Płyta Gilmoura ”On an Island” z aranżacjami polskiego kompozytora ukazała się w 2006 roku; trasa muzyka Pink Floyd skończyła się koncertem w Stoczni Gdańskiej, Presiner dyrygował wtedy sekcją smyczkową Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

źródła: dts24, culture.pl

 

© 2024 Wydawnictwo Dobre, Nowy Sącz