Założona w 1988 roku przez Romana Kluskę firma produkująca komputery osobiste. Jedno z najsilniejszych przedsiębiorstw na polskim rynku informatycznym w latach 90. Jego nazwa pochodzi z łaciny, w którym to języku oznacza: „najlepszy”. Pod tą nazwą firma funkcjonowała do 2011 r.
Kluska zaczął składać komputery chałupniczo. Pierwsza – po domowym strychu – siedziba Optimusa mieściła się w budynku przy ulicy Barbackiego zajmowanym wcześniej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Kilka lat później – w 1993 roku, Optimus przeprowadził się do gmachu przy ulicy Nawojowskiej 118.
W latach 90. blisko połowa komputerów osobistych produkowanych w tym czasie w Polsce powstawała w halach Optimusa, który lokował się w pierwszej dziesiątce największych montowni komputerów w Europie i współpracował ze światowymi liderami technicznymi w branży IT – firmami Microsoft, Intel, AMD, Maxtor, Seagate. Po zaledwie kilku latach istnienia przedsiębiorstwo sprzedawało rocznie około stu tysięcy komputerów za kilkadziesiąt milionów dolarów.
Od 1994 Optimus zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wkrótce później Kluska spotkał się z właścicielem Microsoftu Billem Gates`em, który zainteresował go ideą Internetu, który w tych latach w Polsce był nowinką. Wkrótce później w Optimusie powstał projekt Optimus Net. Nazwę tę później skrócono do obecnej, która brzmi: Onet.
– Bardzo szybko, bo w kilka lat przeszliśmy drogę od zera do Wig-20. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że to, co osiągnęliśmy nie byłoby możliwe bez warunków, jakie stworzono dla rozwoju biznesu w Polsce tak zwaną ustawą Wilczka opartą na zasadach: „co nie jest zakazane, jest dozwolone”. Mieliśmy płacić podatek dochodowy, przestrzegać prawa celnego i kodeksu pracy. Mieliśmy idealny, absolutnie wolny rynek, żadnych regulacji branżowych, żadnych koncesji, żadnych wymaganych zezwoleń. W takich realiach sukces osiąga się wyłącznie pracą i dobrą ofertą – wspominał po latach Roman Kluska.
Po sukcesach związanych ze sprzedażą komputerów PC Optimus zaczął produkować kasy fiskalne. Prawa do produkcji kupił od potentata w tej branży, japońskiej firmy BMC. Gdy minister finansów Grzegorz Kołodko wprowadził obowiązek posiadania kas, Optimus-IC osiągnął dochody tak imponujące jak spółka-matka.
5 kwietnia 2000 roku Roman Kluska sprzedał pakiet kontrolny firmy Optimus za 261 milionów złotych. 170,2 mln zł na akcje Optimusa wyłożył BRE Bank, 91 milionów – Zbigniew Jakubas właściciel firmy Multico. Decyzja ta była dla wszystkich – łącznie z najbliższymi współpracownikami Kluski zaskoczeniem, między innymi dlatego, że Optimus miał możliwość strategicznego aliansu z Gateway.
Dwa lata po sprzedaży Optimusa Romana Kluskę aresztowano zarzucając mu wyłudzenie podatku. Zarzuty miały związek z realizacją umowy jaką Optimus podpisał z Ministerstwem Edukacji Narodowej jesienią 1999 roku na dostawę komputerów dla szkół. Według obowiązującego wówczas prawa zagraniczne komputery były zwolnione z cła i 22-procentowego VATu. Krajowy sprzęt – obciążony vatem był o około 30 proc. droższy. Pod koniec lat 90. Optimus zaczął więc eksportować swoje komputery na Słowację, aby potem importować je ponownie do kraju omijając 22-procentowy VAT nakładany na rodzimy towar. Dzięki temu Ministerstwo Edukacji mogło kupić sprzęt taniej. Urząd Skarbowy i prokuratura uznały ten manewr za oszustwo na szkodę państwa. W grudniu 2001 r. Skarbówka wystąpiła z żądaniem zapłaty zaległości podatkowej w kwocie 18,4 mln zł.
W 2003 r Naczelny Sąd Administracyjny uznał decyzje Skarbówki wobec Optimusa za bezprawne i uchylił je.
W 2006 roku Optimus wyprowadził się z Nowego Sącza do stolicy, a po kolejnych kilku latach konsolidacja Optimusa i CD Projekt skończyła się przyjęciem nazwy CD Projekt.
„W maju 2010 roku CDP Investment, będący podmiotem dominującym Grupy CD Projekt, został nabyty przez Optimus, który nie prowadził wtedy praktycznie działalności operacyjnej. Akcjonariusze CDP przejęli po transakcji kontrolę nad Optimusem. Już wtedy zapowiedziano zmianę nazwy spółki na CD Projekt. Ostatecznie zdecydowano się na nazwę CD Projekt Red – tak nazywa się spółka zależna, która jest producentem sztandarowego produktu firmy: gier komputerowych Wiedźmin oraz Wiedźmin 2″ – informował portal money.pl
W lipcu 2011 r. sąd zarejestrował zmianę nazwy Optimusa na CD Projekt Red, po czym do zarządu Giełdy Papierów Wartościowych trafił wniosek o dokonanie adekwatnej do nowej firmy spółki zmiany nazwy, pod jaka akcje notowane były rynku giełdowym.
Znak towarowy Optimus poszedł pod młotek. Kupiła go Grupa AB.
W pierwszej siedzibie Optimusa, przy Barbackiego działa do dziś Urząd Skarbowy. W drugiej – przy Nawojowskiej – Powiatowy Urząd Pracy.

Źródła: