e-encyklopedia Sądecczyzny

Sączopedia

JANUSZ Juliusz* Stanisław

(1906-1978)

Ksiądz katolicki i emigracyjny pisarz religijny, pochodzący z Sądecczyzny.

 Urodzony 4 maja 1906 r. w Łyczanej (gmina Korzenna). Naukę w gimnazjum rozpoczął w Grybowie, ale ukończył w Nowym Sączu, studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a od 1927 r. filozofię i teologię w seminariach duchownych w Tarnowie i Łucku na Wołyniu (obecnie Ukraina).

Wyświęcony na kapłana w 1933 r. Sekretarz redakcji tygodnika „Życie Katolickie” w kurii biskupiej w Łucku, wicedyrektor drukarni, korespondent Katolickiej Agencji Prasowej, katecheta szkolny, od 1935 r. proboszcz w Potaszni k/Kostopola na Wołyniu (obecnie Ukraina).

W czasie kampanii wrześniowej wojny obronnej z Niemcami w 1939 r. kapelan 45. pułku piechoty strzelców kresowych w Równem (obecnie Ukraina). Wzięty do niewoli – przez pół roku trzymany w niemieckich obozach jenieckich, a potem więziony w obozach koncentracyjnych: 2 lata w Buchenwaldzie i 3 w Dachau.

Po wyzwoleniu w 1945 r. naczelny kapelan stacjonujących w Niemczech Polskich Oddziałów Wartowniczych i Technicznych przy armii amerykańskiej w Europie i proboszcz parafii polskiej w Mannheim k/Karlsruhe (land Badenia-Wirtembergia), prałat. W latach 1950-60 prowadził audycje radiowe po polsku w Sűddeutscher Rundfunk oraz publikował religijne utwory i artykuły publicystyczne w prasie emigracyjnej. Założyciel domu dziecka Marianum w Carlsbergu (land Nadrenia-Palatynat). Od 1975 r. członek komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa polonijnego.

Zmarł 7 września 1978 r. w Mannheim, pochowany tamże.

(IrP)

 

Źródła

  • Bolesław Klimaszewski, Ewa R. Nowakowska, Wojciech Wyskiel – „Mały słownik pisarzy polskich na obczyźnie 1939-1980”, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1992
  • Pmk-mannheim.eu
*UWAGA: nie mylić z urodzonym w 1944 r. również w Łyczanej Juliuszem Januszem – arcybiskupem i nuncjuszem watykańskim w Słowenii

© 2024 Wydawnictwo Dobre, Nowy Sącz