(1905-1969) Pisarz-regionalista z Sądecczyzny.
Urodzony 18 listopada 1905 r. w Dąbrówce k/Nowego Sącza, syn Jana i Marii z d. Nosal. Absolwent nowosądeckiego II Państwowego Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego z 1924 r.
Przed II wojną światową dziennikarz pism sądeckich, od 1933 r. aktywny uczestnik Gromady Literacko-Artystycznej „Łom” w N. Sączu, występował z referatami o Władysławie Orkanie – patrz – i Kazimierzu Przerwie-Tetmajerze – patrz, a w stroju góralskim wygłaszał w szkołach prelekcje o Sądecczyźnie i Podhalu.
W czasie okupacji niemieckiej więzień obozu pod Berlinem, powrócił do N. Sącza zaraz po wojnie. Popularyzator literatury w Polsce południowej: recytował w szkołach m.in. utwory Orkana oraz opowiadał o jego matce, bohaterce powieści Ignacego „Sewera” Maciejowskiego – patrz.
Poeta (m.in. wiersze o Starym i N. Sączu, nowosądeckim 1. pułku strzelców podhalańskich z frazami „buty rypią twardo w bruk (…) rżną orkiestry (…) ludzi orkan, zwarty bór” i „Śpiywki o Orkanie”), autor sztuk scenicznych, publicysta-regionalista, wciąż opiewający w utworach i prasie Orkana, np. w tomiku poezji „Ziemia śpiewająca” (1933) zawarł m.in. wiersze o nim i Przerwie-Tetmajerze. Także autor artykułów w „Głosie Podhala”: „Miłosna pieśń ludowa na Sądecczyźnie” (1926), „Niebieskie oczy na Prehybie” (1932) i „Nawojowo, sławno wieś…” (1936).
W 1962 r. w konkursie literackim z okazji 670. rocznicy założenia N. Sącza otrzymał I nagrodę za dramat wierszem w 3 aktach pt. „Sądeczanin” o obronie miasta przed potopem szwedzkim w 1655 r. O jego poezji zawyrokował Stanisław Stanuch (patrz): „Nie były to wiersze tak dobre, by poeta mógł wypłynąć na szersze wody”.
W drodze na spotkanie z uczniami z województwa krośnieńskiego miał wypadek samochodowy i zmarł 7 marca 1969 r. w szpitalu w Krośnie. Pochowany na cmentarzu komunalnym w N. Sączu.
(IrP)
Źrodła
- Bolesław Faron – „Poeci Sądecczyzny. Antologia”, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2019 via Rafał Gajewski – „Poeci Sądecczyzny: Tadeusz Giewont-Szczecina” na Sadeczanin.info z 7.02..2018
- Wikipedia