START- Zrzeszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych

Nazwa: Zrzeszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych „START” Nowy Sącz

Siedziba: 33-300 Nowy Sącz, na razie gościnnie przy ul. Grybowskiej w budynku po Straży Pożarnej , natomiast stary adres ul. Kościuszki 2. Na czas remontu budynku KS START przekazanego przez Radę Miasta PWSZ , ponoć dla naszej organizacji miejsca tam ma nie być.

Prezes: Stanisław Ślęzak

Rok założenia: 1975

Przedmiot działalności/produkty: Sport i Turystyka Osób Niepełnosprawnych

Opis powstania i działalności: Stowarzyszenie działa nieustanie od roku 1975-go, czyli powstania byłego woj. Nowosądeckiego. Obecnie ze względu na brak środków finansowych ograniczamy się do działalności 2 sekcji tj. narciarstwo klasyczne z biathlonem oraz LA seniorów i juniorów. Sporadycznie obecnie nasz udział jest w takich dyscyplinach jak strzelectwo, pływanie oraz bocci. Główną i wiodąca dyscypliną jest narciarstwo klasyczne gdzie kadra narodowa opiera się na naszych zawodnikach. Do nich należą Katarzyna Rogowiec, Kamil Rosiek, Arleta Dudziak Opyt, Robert Wątor, Witold Skupień, Anna Bodziony, Arek Borzęcki Wiesław Janus oraz grupa młodych zawodników i zawodniczek. Byli zawodnicy reprezentanci Polski to jedni z nich jak; Marian Damian, Andrzej Pietrzyk, Jan Kołodziej, Piotr Sułkowski, Jan Sowiński, Beata Pomietło, Anna Szarota- Cempa, Grażyna Groń, Adam Gocek, i ini.

Oprócz działalności w sporcie wyczynowym osób niepełnosprawnych jest prowadzona działalność rekreacyjna. Jesteśmy organizatorem od 45 lat Międzynarodowego Rodzinnego Spływu Kajakowego Przyjaźni rz. Poprad na trasie partnerskich miast Stara Lubovnia – Nowy Sącz.

W czasach PRL-u prowadzona była szeroko prowadzona działalność w sporcie i turystyce dla pracowników Spółdzielczości Pracy i Inwalidów, Szkół CZSP oraz SKS „START”. Byliśmy organizatorami dziesiątki imprez sportowo – turystycznych, spółdzielczych lig rozrywkowych, koloni i zimowisk dla dzieci spółdzielców. Igrzysk Zimowych dla Szkół CZSP.

Z działalności naszego stowarzyszenia, zostało napisanych 8 prac magisterskich i jedna doktorska.

Sukcesy: W dotychczasowym okresie naszej działalności to 1039 medali zdobyte na Mistrzostwach Polski w takich dyscyplinach jak: LA seniorów i juniorów, narciarstwie klasycznym i zjazdowym, 5-cio boju LA tenisie stołowym, pływaniu, strzelectwie sportowym, oraz bocci. Medale zdobyte łącznie na głównych imprezach światowych 106 medali w tym Letnich i Zimowych Igrzyskach Paraolipijskich 33 medale Mistrzostwach Świata LA 2 medale, Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym 37 medale, Europy 34 medale. Pucharach Świata narciarstwo klasyczny 56 medali Europy 21 medali. 4 kryształowe kule w tym 2 duże Roberta Wątora i Katarzyny Rogowiec, oraz 2 małe Katarzyny Rogowiec.