LUBASIOWA Władysława

(1919-2010)

Poetka pochodząca i działająca w Nowym Sączu.

Z/d Szkaradek. Urodzona w 1919 r. w Nowym Sączu. Absolwentka tutejszego gimnazjum humanistycznego zakonnic niepokalanek, od 1938 r. studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, ale nie ukończyła z powodu wybuchu II wojny światowej.

W czasie okupacji niemieckiej członkini Armii Krajowej, łączniczka o pseudonimie Eloe. Poszukiwana przez gestapo wstąpiła do oddziału partyzanckiego w Beskidzie Sądeckim. W 1945 r. przeniosła się do Zabrza, gdzie współpracowała z rozgłośnią Polskiego Radia w Katowicach i czasopismami. W 1956 r. wróciła do rodzinnego miasta: pracownica kulturalna Miejskiej Rady Narodowej, a w latach 1961-75 dyrektorka Powiatowej Biblioteki Publicznej, od 1975 r. na emeryturze.

Jako poetka debiutowała w 1935 r. w szkolnym piśmie „Zew Gór” utworem pt. „Nowy Sącz z wszechmocy Boga”, potem publikowała w czasopismach regionalnych, autorka kilku tomików wierszy, w tym „Tobie miasto moje” (1992) oraz powieści „A właśnie zaczął się sierpień” (1980, z powodu tytułu i daty wydania dochodziło do nieporozumień, choć wcale nie jest to książka o strajkach na Wybrzeżu w 1980 r.). Członkini Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i klubu literackiego Sądecczyzna.

Zmarła w 2010 r., spełniono jej wolę, żeby pogrzeb miał charakter kameralny i wyłącznie rodzinny.

Jej syn Marek, pseudonim literacki Harny, był dziennikarzem „Gazety Krakowskiej” i został pisarzem.

(IrP)

 

Źródło

Jerzy Leśniak, Augustyn Leśniak – „Encyklopedia sądecka”, Wydawca: Urząd Miejski w Nowym Sączu, Nowy Sącz 2000

www.miastons.pl