ŁOMNICA-ZDRÓJ – szkoła

Kiedy dyrektorka obecnego Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego Bożena Maślanka w 1986 r. podjęła pracę w miejscowej szkole podstawowej, nauka odbywała się jeszcze w starym budynku oraz w paru innych obiektach, np. naprzeciwko kościoła – po drugiej stronie potoku Łomniczanka. Nowy gmach stanął w 1990 r.

W tym samym roku pojawił się sztandar, a za patrona przyjęto 9. kompanię III batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Partyzantami podzielono się z gimnazjum, bo z kolei tam patronem został ich sławny dowódca – Julian Zubek ps. Tatar.

Budowa nowego gmachu rozpoczęła się za dyrekcji Ksawery Gromali. Nauczyciele Józef i Ksawera Gromalowie przyjechali do wsi w 1961 r. z całym dobytkiem, jaki razem z nimi zmieścił się na czechosłowackim motocyklu marki Jawa. Kolejno zostawali kierownikami szkoły.

W 1999 r. szkołę wzbogacono o salę gimnastyczną o wymiarach 24×12 m. Oprócz niej szkoła dysponuje asfaltowym boiskiem do piłki ręcznej, trawiastym do nożnej oraz placem do siatkówki i kortami tenisowymi. Ponadto pod dachem szkoły znajdują się minisiłownia i salka do ćwiczeń korekcyjnych.

Mimo iż pod względem obiektów sportowych szkoła w Łomnicy też przecież nie od macochy, to w porównaniu z partnerską w Lipanach na Słowacji wygląda pod tym względem jak ubogi krewny. Tam jest bowiem nie jedna sala gimnastyczna, lecz aż trzy oraz prawdziwy stadion z trybunami! Z uwagi właśnie na te obiekty strony polska i słowacka urządzały onegdaj wspólne dni sportu i międzynarodowe turnieje siatkówki. Powodzie w ostatnich latach nadwątliły jednak tę międzyszkolną współpracę, gdyż naderwały drogę w stronę przejścia granicznego w Mniszku nad Popradem.

A ukierunkowanie na siatkówkę w Łomnicy bierze się pewnie stąd, że nauczycielka wf-u Danuta Ryzner pod panieńskim nazwiskiem Sobol była rozgrywającą III-ligowego zespołu siatkarek Podkarpacia Bobowa. Dyr. Maślanka, która ma za sobą z kolei karierę koszykarki, też sprzyja sportowi.

Do placówki uczęszczają wyłącznie dzieci z Łomnicy, prawie wszystkie, z wyjątkiem dosłownie paru egzemplarzy wożonych przez rodziców do Piwnicznej.

Punkt przedszkolny w szkole został uruchomiony 5 stycznia 2009 r. z inicjatywy dyr. Maślanki, która pracę zawodową rozpoczynała kiedyś właśnie w starym łomniczańskim przedszkolu. Z kolei w Zubrzyku funkcjonowała kiedyś placówka filialna dla uczniów młodszych klas, ale w 2004 r. zlikwidowano ją i wszystkich wchłonęła szkoła w Łomnicy.

W szkole działa 1. Nowosądecka Drużyna Harcerska „Włóczykije” oraz gromada zuchowa Złociste Promyki.