GÓROWSKI Mieczysław

(1941-2011)

Grafik i profesor sztuki, pochodzący z Sądecczyzny.

Urodzony 5 lutego 1941 r. w Miłkowej (gmina Korzenna), jego dziadek był tam kowalem. Absolwent szkoły powszechnej w rodzinnej wsi, Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie z 1959 r. i wydziału form przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z 1966 r. (dyplom otrzymał za projekt analizatora spalin).

Od 1966 r. pracownik dydaktyczny wydziału form przemysłowych w macierzystej ASP: kierownik pracowni projektowania alternatywnego, od 2001 r. profesor sztuk plastycznych. Ponadto wykładowca Universite du Quebec w Montrealu, zaś warsztaty dla plakacistów prowadził w Santiago de Chile i innych miastach chilijskich oraz w Ecole Superieure de Beaux Arts (Wyższej Szkole Sztuk Pięknych) w Tuluzie (Francja).

Artysta sztuki użytkowej – ceniony plakacista, laureat nagród krajowych i zagranicznych, autor kilkuset plakatów filmowych, teatralnych i hommage’ów, przedstawiających artystów (w tym Vincenta van Gogha, Pabla Picassa, Marka Chagalla i Salvadora Dalego) oraz innych znanych ludzi. W jego pracach widoczne były wpływy surrealistyczne. Także kolekcjoner sztuki ludowej.

Zmarł 31 sierpnia 2011 r. w Krakowie.

(IrP)

 

Źródła

Jerzy Leśniak – „Poczet profesorów sądeckich”, miesięcznik „Sądeczanin”, marzec 2010 r.

www.gorowski.prv.pl

www.2plus3d.pl

www.asp.krakow.pl

www.korzenna.pl

Jolanta Antecka – „Pieszo i inne przypadki”, „Dziennik Polski” z 22 stycznia 2005 r.