GOŁKOWICE GÓRNE I DOLNE – parafia

Parafię św. Antoniego Padewskiego w Gołkowicach Górnych erygowano w 1925 r. Obejmuje także Dolne oraz Skrudzinę i Praczkę. Wcześniej gołkowiczanie razem zresztą ze skrudzinianami i gabonianami należeli do rozległej parafii w Podegrodziu. Mieszkańcy skrajów tych wiosek mieli zresztą bliżej do innych kościołów: Gaboń-Opalana – w Jazowsku, a Gołkowice zwłaszcza Dolne – w Starym Sączu.

W 2004 r. ks. Stefana Tokarza, który sprawował przewodnictwo parafii 27 lat, zastąpił na probostwie ks. Kazimierz Koszyk. Doprowadził do wybudowania kaplicy pw. św. Franciszka z Asyżu na miejscu starej szkoły w Skrudzinie oraz przebudowy kaplicy cmentarnej wyposażonej teraz w chłodnię… W 2006 r. cmentarz został powiększony i ogrodzony od ulicy oraz uporządkowano na nim alejki.

W starym kościele w Gołkowicach Górnych gra się na tradycyjnych, miechowych organach, a w kaplicy w Skrudzinie na już nowoczesnych sprowadzonych z Holandii przy pomocy ks. Tadeusza Kozieńskiego. Chór parafialny śpiewał pod kierunkiem Ilony Jagieło.

Od 2006 r. funkcjonował parafialny zespół teatralny. W jego repertuarze znajdowały się przedstawienia na święta religijne: przed Wielkanocą „Misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego”, a przed Bożym Narodzeniem – „Jasełka”. W inscenizacji „Misterium…” w reżyserii kierującej zespołem Małgorzaty Niemiec wykorzystano scenariusz napisany przez ks. Jana Strzałkę, rektora seminarium księży sercanów w Stadnikach k/Krakowa, na podstawie Ewangelii św. Jana i powieści „Jezus z Nazarethu” Romana Brandstaettera. Z „Misterium…” i „Jasełkami” występowali w kościołach lub parafiach m.in. w Podegrodziu, Barcicach, Starym Sączu, Czarnym Potoku, Kamienicy, Tylmanowej, Przysietnicy, Siedlcach, Nawojowej, Łososinie Dolnej, Nowym Sączu-Biegonicach, Młyńczyskach, Krościenku n/Dunajcem, Krakowie-Borku Fałęckim i oczywiście wielokrotnie w Gołkowicach. Po zakończeniu spektaklu odbywa się kwesta na budowę kościoła w Gołkowicach Górnych.

Od 2004 r. ukazuje się biuletyn parafialny „Echo”. Jeden z jego redaktorów – Grzegorz Gorczowski – zajmuje się fotograficznym dokumentowaniem wydarzeń w parafii.

W Gołkowicach Dolnych mieści się przedszkole prowadzone przez zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Dom Generalny mają w Warszawie, natomiast w Gołkowicach Górnych – od 1952 r. klasztor. Siostrą przełożoną tutejszej wspólnoty sióstr i zarazem dyrektorką przedszkola jest od 1997 r. posiadająca wykształcenie nauczycielskie s. Wiktoryna Banaś.

Proboszczowie