GABOŃ – szkoła

Szkoła Podstawowa mieści się w budynku, który oddano do użytku w 1972 r. Wcześniejszy z 1889 r. i rozbudowany w 1927 r. przeznaczono do rozbiórki w 1969 r. Do 1968 r. za oświetlenie klas zimą służyły jeszcze lampy naftowe. Do czasu wybudowania nowej szkoły dzieci uczyły się w Domu Ludowym.

15 października 1972 r. przeniosły się do tysiąclatki (w latach 60., na tysiąclecie państwa polskiego władze uruchomiły program budowy takich standardowych szkół), która na gruntowną modernizację czekała do 2004 r. Od tego czasu otrzymała nowy dach, tym razem zamiast płaskiego – dwuspadowy. Kotłownię węglową zamieniono na gazową.

Uczęszczają tu dzieci z Gabonia (z Praczki – do Skrudziny) i najbliższej mu części Łazów Brzyńskich. Szkoła posiada certyfikat „Szkoły z klasą”, akcji prowadzonej przez „Gazetę Wyborczą” pod patronatem ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Pod kierunkiem Grażyny Kalisz-Lipczuk i Marka Wastaga działał regionalny zespół folklorystyczny Jaworzynka.

Od 2001 r. szkoła nosi imię 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, ale ma przeszłość, gdyż wcześniej jej patronem był Marceli Nowotko. Od 2004 r. dyrektorką jest Elżbieta Kruczek. Jej poprzednikiem był Andrzej Chojnacki, a przed nim pamięta się o Tadeuszu Maślance i Janie Mikulcu, za którego czasów zbudowano tysiąclatkę.

Do 2004 r. w Gaboniu funkcjonowała druga szkoła – filialna dla klas I-III na Opalanej. Budynek sprzedano, wyremontowano i stał się domem mieszkalnym.