FLORYNKA – biblioteka

Założono ją w 1957 r. Organizatorem i pierwszym kierownikiem został sekretarz ówczesnej Gromadzkiej Rady Narodowej Eugeniusz Motyka. Obecnie jest filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Grybowie z siedzibą w Stróżach.

Motyka bibliotekarzem był do 1997 r., a zaraz po nim nastała Joanna Witek. Od początku biblioteka mieści się w Wiejskim Domu Kultury. Pierwsze pomieszczenie, w którym się znajdowała, jest określone w kronice jako „liche, zimne i ciasne”. Rzeczywiście – miało zaledwie 14 m kwadr. i mieściły się w nim dwa regały, na których stało 500 książek. W 1997 r., kiedy placówkę obejmowała Joanna Witek, było już prawie 8 tys. książek, a bibliotekę na krótko przeniesiono do szkoły. Szybko jednak powróciła do domu ludowego, wprawdzie do większego pomieszczenia, ale ponieważ książek wciąż przybywa – nadal boryka się z ciasnotą.

Obecnie księgozbiór liczy już ok. 9 tys. pozycji. Byłoby więcej, ale w trakcie istnienia placówki wycofano z niej sporo tomów kompletnie już zaczytanych i rozlatujących się na luźne kartki, ale także solidnie oprawione dzieła klasyków z minionej epoki. Wielotomowe wydania stalinowskie i leninowskie wysłane zostały na makulaturę do Nowego Sącza, a tam pewnie przekazano je na przemiał.