FAKRO sp. z o.o

Nazwa: FAKRO sp. z o.o

Siedziba: Nowy Sącz

Prezes: Ryszard Florek

Rok założenia: 1991

Przedmiot działalności/produkty: branża budowlana, stolarka okienna

Opis powstania i działalności:

FAKRO to jedna z najbardziej dynamicznych i najszybciej rozwijających się firm w branży okien dachowych na świecie. Firma FAKRO powstała w 1991 roku jako spółka prywatna, oparta w stu procentach na polskim kapitale. W ciągu 20 lat z małego, rodzinnego zakładu rozwinęła się w międzynarodową korporację, która dziś zajmuje pozycję wicelidera na światowym rynku okien dachowych z około 15 procentowym udziałem w rynku globalnym.

W ofercie firmy, inwestującej sto procent zysku, znajdują się przede wszystkim okna dachowe drewniane i aluminiowo-tworzywowe o różnych konstrukcjach i sposobach otwierania oraz liczne akcesoria do okien. Od kilkunastu lat FAKRO sprzedaje także schody strychowe i już jest numerem dwa na międzynarodowym rynku.

W skład Grupy FAKRO, zatrudniającej ponad 3300 osób, wchodzi 13 spółek produkcyjnych oraz 15 dystrybucyjnych, zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce.

Firma FAKRO od zawsze stawia na innowacyjność. Przedsiębiorstwo należy do pierwszej trójki najbardziej innowacyjnych polskich firm. Dumą FAKRO jest własny, nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy. Na rzecz rozwoju produktów pracuje ponad stu inżynierów. Przedsiębiorstwo ma na swoim koncie ponad sto zgłoszeń patentowych.

FAKRO to firma, która do wielu krajów świata eksportuje nie tylko okna dachowe, ale także myśl twórczą polskich inżynierów. W ten sposób polska firma wytycza nowe kierunki rozwoju dla branży okien dachowych na świecie, a Polska stała się światowym liderem w ich produkcji.

Firma FAKRO, oprócz starań o zapewnienie wysokiej jakości produkcji i rozwój rynków zbytu, bardzo dużą wagę przykłada do rozwoju gospodarczego naszego kraju. W tym celu, przez prezesa firmy FAKRO Ryszarda Florka, powołana została Fundacja Pomyśl o Przyszłości, propagująca wiedzę na temat gospodarki i mechanizmów wolnorynkowych.

Nagrody, miejsca w rankingach:

Działalność FAKRO jest wysoko oceniana przez środowiska eksperckie, o czym świadczy długa lista prestiżowych nagród, wśród których jest m.in. otrzymana dwukrotnie specjalna nagroda gospodarcza prezydenta RP, w 2003 roku przyznana za „szczególny wkład w budowaniu prestiżu polskiej gospodarki na rynkach Unii Europejskiej”, a w 2011 „za obecność na rynku globalnym”. FAKRO ma także w swym dorobku m.in. godło Teraz Polska, nagrodę Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz tytuł Marki Przyszłości, przyznany przez miesięcznik Businessman Magazine. W 2013 roku FAKRO znalazło się w gronie firm uznawanych za najbardziej pożądanych pracodawców 2012 roku, przyznanym przez Business Center Club oraz międzynarodową firmę rekrutacyjną Antal International. FAKRO otrzymało również Złoty medal targów BUDMA 2013 – nagroda została przyznana za markizę elektryczną AMZ Solar oraz ognioodporne schody segmentowe – LMF. W 2013 roku redakcja branżowego miesięcznika Builder przyznała firmie FAKRO Statuetkę TOP Builder 2013 dla elektrycznej markizy AMZ Solar.