BRZEZNA – szkoła podstawowa

Obecny budynek w stylu zakopiańskim oddano do użytku w 1959 r. (w 1964 r. otrzymał trzecią kondygnację), a uczęszczały do niego wówczas dzieci z Brzeznej, Chochorowic, Stadeł i Długołęki-Świerkli.

14 listopada 1983 r. wizytę w niej złożył i poświadczył to autografem znany wówczas aktor August Kowalczyk (wójt z serialu telewizyjnego „Chłopi” według powieści Władysława Reymonta, także gestapowiec z dwóch odcinków „Stawki większej niż życie”), a wcześniej więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz o numerze obozowym 6804 (jeszcze czterocyfrowym, a więc bardzo wczesnym).

Za czasów aktualnego dyrektora Władysława Kozika (pełni tę funkcję od 2002 r.) szkoła została odświeżona. Chodnik wokół szkoły sfinansował pobliski Sadowniczy Zakład Doświadczalny. W maju 2009 r. szkoła przyjęła imię Jana III Sobieskiego, który – jak twierdzi dyrektor-historyk – przez Sądecczyznę wracał z odsieczy wiedeńskiej. To już drugie imię w dziejach placówki. W 1973 r. – za dyrekcji Stanisława Klimczaka – otrzymała ona bowiem miano „bohaterskiego syna ziemi limanowskiej” Janka Krasickiego.