BRZEZNA – gimnazjum

Trzecią szkołą jest Gimnazjum im. Św. Jadwigi – Królowej Polski, utworzone wskutek reformy oświaty w 1999 r. Początkowo nie miało własnej siedziby – klasy były rozsiane po szkołach podstawowych w Brzeznej, Brzeznej-Litaczu, Długołęce-Świerkli i Gostwicy. 1 września 2001 r. nastąpiło otwarcie osobnego budynku. Od tego też momentu dyrektorem jest Stanisław Mazur. Na 10-lecie istnienia gimnazjum otrzymało sztandar ufundowany przez mieszkających w Brzeznej właścicieli hurtowni cytrusów Polmex w Nowym Sączu. Również miejscowy Sadowniczy Zakład Doświadczalny sporo robi dla szkoły – m.in. to za sprawą jego pracowników istnieje ogródek porośnięty roślinami ozdobnymi.

Gimnazjum chlubi się halą sportową, której sama płyta ma wymiary 44×24 m (powierzchnia 11 arów), a więc mieści boisko do piłki ręcznej z parometrowymi marginesami ze wszystkich stron. Można ją przedzielić ruchomą kotarą i w ten sposób powstają trzy boiska do siatkówki. Konstrukcje koszy do koszykówki są podwieszone u sufitu, a w razie potrzeby spuszczane i instalowane na parkiecie.

Halę wybudowała lokalna firma Wiesława Czopa z Podegrodzia. Jej sufit jest drewniany, co oprócz efektu estetycznego daje i to, że nie odbija się od niego przeraźliwe echo oraz nie skrapla się na nim para i nikomu nie kapie na głowę. 45-metrowe przęsła, na których opiera się dach, przywieziono aż ze Szwecji. Takiej hali nie powstydziłby się nawet amerykański college!

Odbywają się tu rozgrywki nawet rangi międzygminnej i powiatowej. Tym bardziej, że na trybunach może zasiąść w kubełkowych krzesełkach plastikowych 300 osób, a na galerii znajdują się dodatkowe miejsca stojące. Obiekt zresztą prawie w ogóle nie odpoczywa. Oprócz gimnazjalistów korzystają z niego także uczniowie pobliskiej podstawówki i przedszkola. A wieczorami i w weekendy wynajmowany jest grupom zorganizowanym na zajęcia rekreacyjne.