BEREST – POLANY KLUB SPORTOWY

Berest i Polany oprócz parafii łączy także wspólny klub sportowy, który powstał w 2006 r. Założyli go Janusz Sekuła, który został prezesem, Janusz Nowak, Maciej Miszkiel (pochodzący z Łodzi wuefista ze szkoły w Bereście, gdzie założył także zespół break dance’a) i Eugeniusz Totoś. Następcą Sekuły został w 2010 r. zaledwie 23-letni Jakub Matuła, wówczas najmłodszy prezes w A-klasie, w której występowała drużyna piłkarska KS Polany-Berest.

Na samym początku w klubie istniała tylko drużyna seniorów, ale wkrótce dołączyły zespoły juniorów i trampkarzy. W pierwszym sezonie drużyna występowała w B-klasie, ale zaraz wywalczyła awans do A-klasy gorlicko-nowosądeckiej. Barwy klubowe są niebieskie.

Matka prezesa Zofia Matuła była kiedyś sołtyską Barestu. To za jej kadencji rozpoczęła się budowa boiska w Bereście, którą dokończono za czasów sołtysa Jana Czerneckiego. Bo KS Polany-Berest dysponuje dwoma obiektami. Nowy razem z budynkiem klubowym wybudowano w 2004 r. ze środków unijnych w ramach szacowanego na 380 tys. zł Projektu Zagospodarowania Centrum Wsi Polany z Sektorowego Programu Operacyjnego. Oczywiście piłkarze nie pozostali bezczynni, lecz pomagali w budowie społeczną pracą własnych rąk. Natomiast w Bereście mają boisko nie spełniające standardów rozgrywkowych, bo niewymiarowe, za to dobrze służące jako obiekt treningowy. Ich odświętna murawa znajduje się zatem w Polanach, a na zgrupowania klimatyczne jeżdżą do sąsiedniego Berestu.