ALEKSANDER Tadeusz

Profesor pedagogiki pochodzący z Nowego Sącza.

Urodzony 10 października 1938 r. we Frycowej k/Nowego Sącza w znanej rodzinie nauczycielskiej z podsądeckiej Zawady. W młodości mistrz powiatu nowosądeckiego w kolarstwie. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Nowym Sączu i wydziału filozoficzno-historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z 1962 r.

Pracownik naukowo-dydaktyczny macierzystej wszechnicy: od 1975 r. doktor habilitowany, od 1988 r. kierownik zakładu pedagogiki dorosłych, od 1994 r. profesor. Ponadto wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Autor licznych publikacji naukowych, w tym podręczników akademickich oraz pozycji „Życie społeczne i przemiany kulturalne Nowego Sącza w latach 1870-1990”.

W 1993 r. współzałożyciel i wiceprezes Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego (andragogika – dział pedagogiki, zajmujący się kształceniem dorosłych), a od 1985 r. prezes krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Członek zespołu redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego” i współautor „Dziejów miasta Nowego Sącza”.

Jego bratanek Arkadiusz Aleksander jest znanym piłkarzem, napastnikiem m.in. Zawady Nowy Sącz, Śląska Wrocław, Górnika Zabrze, Widzewa Łódź, Salaminy Famagusta (Cypr) i Sandecji.

(IrP)

Źródła

Jerzy Leśniak – „Poczet profesorów sądeckich”, miesięcznik „Sądeczanin”, styczeń 2010 r.

www.ka.edu.pl

Jerzy Leśniak, Augustyn Leśniak – „Encyklopedia sądecka”, Wydawca: Urząd Miejski w Nowym Sączu, Nowy Sącz 2000